Saç Ekimi Öncesi 

Organik saç ekimi öncesinde saç naklinde belirlenmesi gereken en önemli kriterlerden biri greft sayısıdır. Kişi kuruma geldiğinde öncelikle doktor tarafından muayene edilerek ihtiyaç olan greft sayısı belirlenir. Ardından hastamıza gerekli olan HIV, Hepatit B, Hepatit C, hemogram ve PT (kanama zamanı) testleri yapılır. Bu testler sonucunda ya operasyona devam edilir ya da iptal kararı alınır. HIV+ veya Hepatit C hastalığı çıkan kişilerde nanofat saç ekimi yapılmamaktadır. Hepatit B olan hastalarda ise kişiye özel odada dezenfektan işlemi yapıldıktan sonra tepeye saç ekimi işlemi gerçekleştirilir. Ayrıca, kullanılan araç ve gereçler de tek kullanımlık olup, tüm dezenfekte işlemleri yapılır.

Saç Analizi ve Uygun Tekniğin Seçilmesi

Saç analizi yapılırken tüm plan donör bölgedeki saçın yeterli olup olmadığına bağlıdır. Donör alanı yeterli olan kişide gerekli olan tüm bölgelerde ekim işlemi için planlama yapılır. Hastanın donör alanı yetersiz ise hasta ile karar verilerek operasyon iki seansa bölünür. Uygun tekniği seçebilmek için hastanın saç sıklığı, cilt yapısı ve yaşı göz önünde bulundurulur. Saç estetiğinde saç aralarına ekim yapılması gereken bir hasta ise safir saç perkutan tekniği kullanılır iken, saçlı ve saç aralarına ekim yapılması gerekiyor ise DHI Plus Gold yöntemi tercih edilir.

Saç Ekimi Sonrası

Saç ekimi sonrası iğneli mezoterapi ve prp uygulamaları yapılır. Saçın ihtiyacı olan mineral, protein ve vitaminler enjektör ile deri altına itilir. Bu uygulamada kan dolaşımı arttırılır ve saça etkisi kısa sürede görülür. Ayrıca saçları güçlendirir ve daha sağlıklı uzamasını sağlayarak saç dökülmesini engeller.

Saç Ekimi Sonrası Kullanılan İlaçlar

Hasta, ekilen greftlerin beslenmesi, dökülen saçlar var ise dökülmeyi durdurarak yenisinin çıkması için vitamin ve serum kullanmalıdır. Serum ve vitaminlerin içerisinde kök hücreler ve multi-vitaminler bulunduğundan kullanımı aksatılmamalıdır. Ödemi kısa sürede atabilmek için tuz tüketimine dikkat edilmeli, verilen ödem sökücü ilaçlar doktorun belirlediği periyoda göre içilmelidir. Ayrıca saç ekimi yaptıran kişiye antibiyotik ve ağrı kesici ilaçlar verilir. Antiboyotikler genellikle günde iki defa içilirken; ağrı kesici ise hastanın şiddetli ağrıları olduğunda günde üç defa alınır. Ancak ilaçların kullanımında doktorun önerilerine açık olunmalı ve bu doğrultuda verilen ilaçların tüketimine devam edilmelidir.

Saç Ekimi Sonrası Hangi Şampuan Kullanılmalı?

Organik saç ekim işlemlerinden sonra deri kabuk dökmeye başlar. Bu nedenle greftlerin saçlı deriye tutunmasını ve onarımını sağlamak için özel şampuanlar kullanılır. Yüksek oranda bitkisel kök hücre kültürleri barındıran şampuan, vitamin ve serumlar bulunur. Şampuan günde 1 defa olacak şekilde kullanılarak, saçın onarımı desteklenir. Ayrıca hastanede ilk yıkama işlemi gerçekleşen kişinin, 10 gün boyunca evde yıkama işlemini yapması beklenir. Evde yıkama işlemlerini yapabilmesi için hastaya köpük verilir. Bu köpük saç ekimi yapılan bölgeye sürüldükten sonra 20 dakika bekletilir ve yıkanır. Köpük; donör noktanın kurumaması, kabuklanmaması ve gerginlik yaratmaması için günde üç defa sürülmeli ve yıkama yapılmamalıdır. Köpük, belirli bir süre sonra vücut tarafından emilerek, iyileşmeyi hızlandırır.

Saç Ekimi Sonrası Ne Zaman Tıraş Olunur?

Saç ekim sonrasında 4.aydan itibaren fön yapılabilir, boyanabilir ve topic sürülebilir. Makine veya ustura ile tıraş yapmak için Saç ekimi işleminden 6 ay sonra jöle, briyantin, sprey, wax gibi ürünler kullanılabilir. Ancak deriye temas etmemeli, sadece saçın yüzeyine uygulanmalıdır. Saça kullanılan tüm ürünler, yatmadan önce mutlaka yıkanmalı ve arındırılmalıdır.

Ekilen Saçlar Ne Zaman Çıkar?

Ekimi yapılan saçlar, ilk olarak şok dökülme sonrasında 3.aydan itibaren çıkmaya ve uzamaya başlar. Ekim yapıldıktan itibaren 1.ay, 3.ay, 6.ay, 9. ay ve 1.yılında kontrol gerçekleşir. Bu kontrollerde 3. aydan itibaren ufak tüylenmeler görülür. 6.aydan itibaren çıkan saçlar net görülmeye başlanır. 1.yıldan sonra ise saç çıkma süreci tamamlanır.

Ekim İşlemi Ne Kadar Sürer?

Saç ekim işlemleri bölgenin boyutuna göre değişmekle birlikte 5 ile 6 saat arasında değişiklik göstermektedir. 

Ekim Sonrası Ne Zaman Spor Yapılır?

Saç ekimi sonrasında düzenli olarak spor yapabilmek için en 2 hafta dinlenilmelidir. 2 hafta sonra hafif olarak adlandırdığımız sporlar yapılabilir. Ağırlık kaldırma gibi aktiviteleri içeren sporlara ekimden 1 sonra yapılabilir. Ancak futbol gibi hobi olarak veya profesyonel olarak yapılan etkinlikler 3 ay sonra başlanmalıdır.

Saç Ekiminin Avantajları Nelerdir?

Saçların olup olmadığı dış görüntüyü etkileyen, sosyal hayatın akışını etkileyen bir faktör olduğu için saç ekim yapmanın avantajları bulunmaktadır. Bunlar; Saç ekim yaptıran kişinin yeni görünümüne yön vererek, daha öz güvenli olmasını sağlar.1 yıllık süreci tamamlayan saçlar uzamaya devam eder. İyileşen saç derisinde saç köklerinin uzaması ile doğal bir görüntü elde edilir. Saç ekimi sayesinde saçlar kalıcı ve ömür boyu kullanılır. Dönor bölgede yeterli saça sahip herkesin yaptırmasına olanak sağlar.

Saç Ekiminin Dezavantajları Nelerdir?

İyileşme süresi diğer tedavilere göre daha uzundur. Ancak bir yılını tamamlayan uygulamalarda %100 doğal görünümlü saç elde edilir. Deride kabuklanma, kızarıklık gibi problemler yaşanabilir ancak olağan durumlardır. Tercih ettiğiniz kuruma göre öngörülen zamandan daha geç yeni saçlar çıkabilir. Bu durum sadece süreci uzatır, beklenen yeni saçlar sağlıklı olarak mutlaka çıkmaktadır. Maliyeti kurumdan kuruma değişir. Bu yüzden fiyat performans ile kalite performans değerlendirilmesi yapılmalıdır. Şok dökülme esnasında saçlar beklenilenden fazla dökülebilir. Endişelenmeye gerek yoktur, ekilen saçlar çıkmaya devam eder.

Saç Ekimi Kimlere Uygulanır?

Saç ekimi işlemi yapılabilmesi için kişinin hasta geçmişi ve yapılan kontroller göz önüne alınarak ekim işlemine uygun olup olmadığı belirlenir. Ekime uygun olan kişiler; Saçları genetik veya hormonal nedenlerden dolayı dökülme yaşayan kişiler, Önceden saç ektimi yaptıran ve memnun olmayan kişiler, Seyrek veya yeteri kadar yoğun saça sahip olmayanlar, Bakım ve terapilere zaman ayıramayan kimseler, Farklı hastalıklar sebebi ile saçlarında dökülme ya da seyrelme yaşayanlar, Hamile olmayan kişiler, Kalp ve kronik rahatsızlığı olmayan kişiler.

Kimlere Uygulanmaz?

Saç ekimi uygulamasına uygun olmayan kişiler şu şekilde sıralanabilir; Kronik rahatsızlıkları, kalp, tansiyon, böbrek, karaciğer yetmezliği olan kişiler, Kanser ve benzeri hastalıkları olanlar, Panik atak yaşayan kimseler, Hamileler, Donör noktasında yeterli miktarda saç olmayan veya tamamen kel olan kişiler, Hepatit C veya HIV pozitif taşıyan bireyler, 24 yaşından küçük olan kişiler, Genetik nedenlerden dolayı doğum itibariyle saçı olmayan kişiler, Şeker hastalığı veya diyabet hastalığı olan kişiler ,Kan testinde hemofili olmayan kişiler.

Saç Ekimi Hangi Mevsimde Yapılır?

Saç ekimi işlemi yaptırabilmek için belirli bir mevsim yoktur. Ancak ekimden sonra kafa derisine iyi bakılabilmesi için gün ışığı veya terlemelerden uzak tutmak gerekir. Bu nedenle genellikle mevsim geçişlerinin olduğu ilkbahar ve sonbahar ayları tercih edilir. Ekme saç yaptırmak isteyen kişi ise, kendisini ne zaman hazır hissederse o zaman yaptırabilir.

Saç Ekimi Ağrılı Bir İşlem Midir?

Ekim esnasında hastanın ağrı hissetmesini engellemek amacıyla püskürtme yöntemi ile ağrısız anestezi uygulanarak, ekim bölgesinin uyuşması sağlanır. İlk yapılan ağrısız anestezinin ardından anestezinin etkisini arttırabilmek amacıyla lokal anestezi işlemi yapılır. Böylelikle ekme saç işlem esnasında herhangi bir ağrı, sızı hissiyatının önüne geçilmektedir.

Saç Ekimi Fiyatları 2022

Türkiye’de saç ekim fiyatları, muayene işlemlerinden sonra hastanın ihtiyacına yönelik kaç greft olduğu tespit edildikten sonra yapılır. Buna göre sac ekimi fiyatları ve kampanyaları gibi konularda detaylı bilgiyi 
+90 506 999 10 11 hatlı numarayı arayarak alabilir veya WhatsApp üzerinden iletişime geçerek ücretsiz ön muayene için randevu alabilirsiniz.